Pécs

Pécs, mesto bez hraníc – tak znel názov projektu, ktorý mestu Pécs, v slovenskom dejepisectve zvanému Päťkostolie a ležiacemu v regióne Južné Zadunajsko.

O Pécsi sa často hovorí ako o „najstredomorskejšom meste“ Maďarska. Ak sa nejaké mesto označí ako mediteránne, nemusí to vôbec znamenať, že jeho hlavnou črtou je snaha o prilákanie turistov za každú cenu. Skôr tu ide o príbuznosť k svetu, pre ktorý je typická uvoľnená nálada a pohoda, uličky a námestia prekypujúce zábavou až do neskorej noci, či bezprostrednosť a družnosť ľudí. A človek môže mať tiež občas dojem, že na takom mieste zažíva viac osláv a sviatkov, než kdekoľvek inde. Okrem toho je Pécs osobité aj ako univerzitné mesto. Historické námestia a budovy sú dejiskami rôznorodých podujatí, rušných akcií a festivalov. Mesto však neľpie na svojej zašlej sláve a vôbec tu necítiť zatuchnuté ovzdušie vekov. Dnes totiž umelci svojou tvorbou oživujú nielen tradičné priestory, ale aj všetky ostatné kúty mesta. Vďaka svojmu historickému, kultúrnemu, umeleckému a duchovnému dedičstvu, tradíciám ako aj svojej zemepisnej polohe patrí Pécs medzi najzaujímavejšie sídla Maďarska.

Pécs. Raj pre turistov, tvorivá dielňa a studnica poznania pre ľudí ducha, stred sveta pre svojich obyvateľov

Pestrosť tohto mesta spočíva v jeho otvorenosti a vo vzájomnom prelínaní sa množstva rôznorodých kultúr – západoeurópsky vplyv sa tu snúbi s balkánskym, nemeckú kultúru zas obohacujú stopy Osmanskej ríše.

Pécs teda dostal do vienka množstvo tisícročných pamiatok s pečaťou jednotlivých národov. Jeho klenotmi sú napríklad odkryté zvyšky mesta z čias raného kresťanstva, turecká mešita, minaret a mauzóleum, domčeky bulharských záhradníkov v úzkych uličkách na úbočiach Havihegy, či secesné paláce a meštianske domy, bohato zdobené strešnými krytinami a keramickými obkladmi z legendárnej miestnej porcelánky Zsolnay.

Mnohorakosť Pécsu dotvára množstvo tunajších festivalov, striedajúcich sa od jari do jesene, do neskorej noci trvajúce pouličné hudobné akcie, bohatá ponuka vín z oblastí Mecsek a Villány, ako aj špeciality chorvátskej, nemeckej, cigánskej a balkánskej kuchyne.

Okolie mesta Pécs

Na úpätí pohoria Mecsek sa ukrýva malebná rekreačná oblasťOrfű so sústavou jazier, raj pre milovníkov koní, vodných športov a rybárov. Pri jazere nájdeme na okraji romantickej lesnej čistinky funkčný mlyn s múzeom pod názvom Malommúzeum a uprostred obce si môžeme prezrieť mini-skanzeny Orfűi Tájház či Kemencés Udvar, dejisko každoročných Dní medvedieho cesnaku – Medvehagyma Napok. V blízkosti je aj kvapľová jaskyňa Abaliget (3 km) známa aj svojím múzeom netopierov, termálne kúpalisko Magyarhertelend (5 km), a termálne kúpele Sikonda (10 km) s wellness centrom pre celú rodinu.

Opačná strana pahorkatiny Mecsek je obľúbená pre nenáročné turistické trasy Óbánya-Kisújbánya-Püspökszentlászló-Hosszúhetény (15-20 km), vedúce pozdĺž lesného potoka. Cestou môžeme natrafiť na stopy po miestnej sklárskej tradícii. V Pusztabányi sa nachádza zrekonštruovaná skláreň z 18. storočia a v tomto roku otvorenom sklárskom múzeu v Hosszúhetény je historická expozícia blízkeho okolia.

Ozdobou celej oblasti je kaštieľ Puchner Kastélyszálló v obci Bikal, slúžiaci ako štvorhviezdičkový wellness hotel s termálnym žriedlom. Jeho marocké kúpele, relaxačné zariadenia, športový areál, konferenčné priestory pre 400 osôb a štandard ubytovania uspokoja aj tých najnáročnejších návštevníkov.

Okrem vynikajúcej kuchyne hostí poteší aj vínotéka a čajovňa, zatiaľ čo priaznivci cigár uvítajú štýlový fajčiarsky salón. V marci 2010 sa tu chystá otvorenie Renesančného dvora, ktorý hosťom popri oddychu a zábave poskytne aj príležitosť oboznámiť sa so životom a umením európskej a maďarskej renesancie.

Južne od Pécsu je magnetom pre turistov Dráva, jedna z trojice najčistejších riek Európy. Z mestečiek Drávaszabolcs a Barcs sa môžete vydať na výletné plavby. Barcs ponúka aj viachodinové či viacdňové splavy na kanoe. Neďaleká obec Drávaszentes (10) je jedným z centier národného parku Duna-Dráva Nemzeti Park, pričom miestnou pozoruhodnosťou je polodivý maďarský sivý dobytok a pôvodné druhy fauny. Ak si chcete vychutnať cyklistickú trasu popri Dráve (11), obslúžia vás tunajšie požičovne bicyklov.

 

Hrad Szigetvár sa do dejín Európy zapísal v roku 1566, keď sa stal symbolom odporu voči tureckým dobyvateľom vďaka chrabrosti maďarskej a chorvátskej posádky pod velením hradného kapitána Mikuláša Zrínskeho. Aj napriek viacnásobnému spustošeniu a opätovným prestavbám si hrad zachoval svoje charakteristické črty zo 16. storočia. Niekdajší okolitý močiar dnes pripomína už len park s bujným rastlinstvom. Cez mestečko Szigetvár prechádza vínna cesta Pécs-Mecseki Borút, ktorá v župe Baranya patrí k najmladším. Hranice péčskej vinohradníckej oblasti sa rozprestierajú od Mecseknádasu a Pécsu po Szigetvár-Turbék.
Hrad Siklós je jednou z najzachovalejších pamiatok. S výnimkou južnej strany je hradný palác chránený systémom vysokých hradných múrov, posilnených vonkajším opevnením so staršími poloblúkovými vežami a s novšími baštami. V letných mesiacoch je hrad dejiskom koncertov a divadelných predstavení.
Južno-podunajskou bránou do Maďarska je mesto Mohács, známe svojimi tradičnými fašiangovými sprievodmi Busójárás. Podľa miestnej šokáckej tradície boli „bušóvia“ statoční obyvatelia, ktorým sa v preoblečení do huňatých kožuchov s nasadenými maskami podarilo pomocou rapkáčov a zvoncov vypudiť Turkov z rodného mesta.
Villány-Siklósi Borút, prvá vínna cesta Maďarska, sa počas uplynulých rokov teší takému veľkému záujmu, že sa vinie už do 18 oblastí pozdĺž pohoria Villány. Od pútnického miesta Máriagyűd až po vinohradnícku dedinku Palkonya si smädní hostia môžu vychutnať degustácie vína, návštevy vinárskych pivničiek, vinárske súťaže, festivaly a folklórne podujatia. Najlepším dôkazom kvality miestnych vín je množstvo udelených ocenení „Vinár roka”, ktoré v poslednom desaťročí získali títo villáňski vinári: Ede Tiffán (1991), Attila Gere (1994), Zoltán Polgár (1996), József Bock (1997). Ocenenie „Pivnica roka” získal v roku 2008 vinohrad Vylyan so svojimi pivnicami.
Liečivé účinky vôd mestečka Harkány sú známe už dve storočia a aj vďaka technickému rozvoju sú dnes využívané najmodernejšími liečebno-rekreačnými kúpeľmi v Južnom Zadunajsku. Ich vysoko siričitá termálna voda s teplotou 62°C je vhodná na liečbu pohybového ústrojenstva pri reume a iných ochoreniach kostí. Termálne žriedla a metodika liečby tunajšej nemocnice vedú k výborným výsledkom aj pri liečení psoriázy.
Na vínnej ceste Szekszárdi Borút lákajú návštevníkov nielen samotné vína szekszárdi kadarka a bikavér, ale aj početné vinárne, pivnice, vidiecke skanzeny, ľudové remeslá (okrem iného aj známa čierna keramika), pekárne na výrobu medovníkov, pálenice, ako aj jediný „vínny prameň“ Maďarska, ktorý počas veselíc hostí oblažuje prúdmi lahodného vínneho moku.